Dersim kazanacak


Bu makale 2014-05-21 16:25:07 eklenmiş ve 2307 kez görüntülenmiştir.

Türkiye’de yerel seçimlere kısa bir süre kala siyasal atmosfer giderek yoğunlaşıyor. 17 Aralık operasyonu ile açığa çıkan hırsızlık ve yolsuzluk operasyonu ve bununla bağlantılı olarak ortaya çıkan paralel devlet tartışmaları aslında yaşanan siyasal krizin dışa vurumu olarak ortaya çıkıyor.

Sistem partileri bu kaos ortamında kendilerini yeniden konumlandırıp; yeni ittifaklar oluşturmuş durumda. Bu kaosta açığa çıkan yeni ittifakların çatışması ve konumlanışı Dersim’de de Devrimci Güçbirliği ve Ankara partileri arasındaki siyasal hesaplaşmayı daha da önemli bir hale getirmiş durumda.

Adı yerel seçim olsa da 30 Mart seçimleri açığa çıkaracağı siyasal sonuçları itibariyle şimdiden Türkiye’nin önümüzdeki dönemine damga vuracaktır. Sistemin yaşadığı siyasal kriz, Ankara partilerinin yeni ittifak ve güç kavgalarına sahne olurken, Dersimli bu seçimlere nasıl bakmalı sorusu daha da önem kazanmış durumda.

Dersim’de seçimler Ankara partileri ve Devrimci Güçbirliği’nin oluşturduğu BDP arasında geçecek gibi görünüyor. Bu da siyasal anlamda gösteriyor ki Dersimli yerel seçimlerde öncelikle siyasal bir tercih yapacak. Bu seçimde Dersimli kendi öz değerlerini ve Dersim’in tarihsel, inançsal, kimliksel değerlerini ifade eden Devrimci Güçbirliği ile aslında var olan değerlerini reddeden asimilasyoncu, inkarcı, soykırım sorumlusu doğasına, inancına, diline düşman AKP ve CHP arasında bir tercih yapacak.

Dersimli tercihini yaparken Dersim 38 sorumlularını, dilini yasaklayanları, inancını kabul etmeyenleri hatırlamalıdır. Yaşadığı acıların en büyük sorumlusu olan CHP ya da AKP’ye verilecek her oyun aslında Ankara partilerinin inkarcı ve soykırımcı partilerini onaylamak anlamına geleceğini unutmamalıdır.

Dersim’in direniş çizgisini savunduğu, değerlerine sahip çıkıp Hızır paşa politikalarını ret ettiği için işkencelerden geçen, katledilen ama Hz Hüseyin gibi, Seyit Rıza, Pir Sultan, İbo gibi Mazlum, Sakine gibi, boyun eğmeyen, Deniz Gezmiş’ler gibi özgürlük sevdasından vazgeçmeyen devrimcilerin, ilericilerin oluşturduğu blok Dersimli’nin geleceğidir. Dersimli’nin, 38’de “dağların anahtarını kaybettim” diyen yolulumuzun emanetine sahip çıkan, Dersim’i özgürleştirme mücadelesinde her türlü bedeli ödeyen çocuklarına siyasal anlamda sahip çıkması, kendisini lanetli bir virüs gibi kuşatıp yok etmeye çalışan Ankara partilerine ve sisteme en büyük siyasal cevap olacaktır.

Siyasal sonuçları anlamında böylesine tarihsel bir hesaplaşmayı önümüze koyan 30 Mart seçimleri, yerel yönetimler anlamında da eski ile yeninin, devletçi kafa ile halkçı zihniyetin, hırsızlar ile emekçilerin, zenginin sözcüsü olan ile yoksulun, ezilenin temsilcisi arasında geçecektir.

Dersimli, sandıkta oyunu kullanırken CHP döneminde borç batağında, tüm gelirleri icralık olan, işçisine maaşını ödemeyen, belediye ait taşınmazları satan, günde iki saat su alan, tek bir parkı olmayan belediyeyi unutmamalıdır.

Dersimli, tercih yaparken borç batağı içerisinde aldığı belediyeyi artıya çeviren, tek kuruş işçi alacağı olmayan, yaptığı 12 park, arıtma tesisi, yolları  ile hizmet nedir gösteren, günde iki saat akan su  problemini önümüzdeki yıllarda sorun olmaktan çıkaran, çocuk, kadın, gençlik projeleri ile toplumsal sorunların çözümüne katkı sunan, doğasına sahip çıkan, baraj karşıtı mücadelenin öncüsü olan, dilini kimliğini, inancını özgürlüğü kabul eden ve bu uğurda bedel ödeyen bir duruşun sahibi olan BDP’li Dersim Belediyesi’nin hizmetlerini hatırlamalıdır.

Sonuç olarak siyasal ve yerel yönetimler anlamında değerlendirildiğinde Ankara partileri olan AKP, CHP adayları ile Devrimci Güç Birliği’nin adayı  kıyaslanamazdır. Ak kara gibi farklı olan bu iki güç arasındaki seçimde Dersimli kendi çocuklarına sahip çıkacak, sistemin temsilcisi olan CHP ve AKP’ye gereken dersi verecektir. İki dönemdir kenti yöneten Devrimci Güç Birliği’nin oluşturduğu BDP’ye bir kez daha hizmet şansı tanıyacaktır. Ve sonuçta Devrimci Güç Birliği ve BDP ile kazanan Dersim olacaktır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
Dersim Haber  Merkezi
© Copyright 2013 DM ISLEM. Tüm hakları saklıdır. Bu site DM ISLEM haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.