HDP milletvekilleri Dersim’de yurttaşlarla bir araya geldi


Bu haber 2015-06-22 15:50:25 eklenmiş ve 1787 kez görüntülenmiştir.

– HDP Dersim Milletvekilleri Edibe Şahin ve Alican Önlü, genel seçimlerde emek veren tüm yurttaşlar ile birlikte Marçik mevkiinde kahvaltıda buluştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekilleri Edibe Şahin ve Alican Önlü, genel seçimlerde emek veren tüm yurttaşlar ile birlikte kahvaltıda bir araya geldi. Marçik mevkiinde gerçekleşen kahvaltıya, HDP Milletvekilleri Edibe Şahin ve Alican Önlü, HDP, DBP, EMEK, ESP, PARTİZAN, DHF ve sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri katıldı. Kahvaltıda konuşan, HDP Milletvekili Alican Önlü, kazanılan zafer ve başarının temeli olan şehitleri saygıyla andığını belirterek, “Bu değerleri koruyan, geliştiren ve mücadelesini yürüten savunucularına ve yürütücülerine başarılar dileriz” dedi.

Önlü, “Önemli bir süreçten çıktık. Böyle bir sonucu yaratan sorumluluğu taşıyan sol sosyalist güçler, kadın, gençlik, köylüsü ve işsizi tümüyle birlik oluşturması bize böyle bir kazanım getirdi. İnanıyoruz ki bu sonuç Dersim dışındaki ve diğer farklı halklara moral olmuştur” şeklinde konuştu.

Tarih de halkların birlik ve beraberlik sağladığını ifade eden Önlü, “Dersim sol sosyalist devrimci güçleri ile oluşturulan birlik seçimde kazanımlar oldu. Tarih de hep halklar savaşta birlik sağlamıştır. Bu defa Türkiye’deki halklar savaşta değil demokratik bir yöntemle devlete dayanmadan, devlete öncülük etmeden kendileri bir birlik sağladı. Kazanılan kazanımları heba etmeden bugün den itibaren bu kazanımları toplumsallaştıracağız”dedi.

Önlü’nün konuşmasının ardından konuşan HDP milletvekili Edibe Şahin, Kobanê ve Gezinin ruhuyla yurttaşları selamlayarak, şunlara değindi: “Geride bir seçim bıraktık aslında bir seçim değil yeni yaşamımızı birlikte inşa etmenin temellerini attık. Türkiye de bütün haklar inançlar diller kısacası yaşamın dışına itilenler hep birlikte hareket ederek birlikte örgütlendiği ve örgütlenerek yürüttüğü seçim çalışmasıyla bu günlere geldik”

 Şahin, bu günlerde koalisyonun sıkça tartışıldığını, aslında kendilerinin koalisyonu seçimden önce yaptığını ifade ederek, “Seçimi de bizler kazandık, işsiz bırakılanlar, kadınlar, gençler, yoksun bırakılanlar kazandık. Tek tipleşen her şeye, tek otorite isteyenler e hayır diyoruz. Ve bizler büyük kaolasyonu yaptık. Bundan sonrada yeni yaşamı birlikte toplumsal olarak inşa edeceğiz. Halklar, inançlar, kadınlar, gençler, ötekileştirilen, yok sayılanlar yani bizler kazandık” dedi.

Kazanmayanların bir avuç olduğunu söyleyerek, “Bundan sonra daha güçle bir şekilde örgütlenerek bir arada olacağız. Bu daha başlangıç daha güçlü ve örgütlü geliyoruz. Başta kadınlar olmak üzere bütün emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde ifade etti.

Konuşmaların ardından kahvaltı sohbet eşliğinde sonar erdi.

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DERSÎM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
Dersim Haber  Merkezi
© Copyright 2013 DM ISLEM. Tüm hakları saklıdır. Bu site DM ISLEM haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.