Kalbin, Acının Ve Barışın Dili: Aynur Doğan---Özgün E. Bulut

“Özel bir ses demeye gerek bile yok. Ne güzel ki bu özel sesi doğru sanatçılarla, doğru işler yaparak anlamlandırıyor. Ne güzel ki dilimizi dünya sanatçıları ile var ediyor. Ne güzel ki sadece kalbin dili ile değil, yumuşak ve parlak bir dille de söylüyor. Ne güzel ki acının dilini de aktarabiliyor.”
Bu haber 2015-04-09 11:07:21 eklenmiş ve 2088 kez görüntülenmiştir.

“Özel bir ses demeye gerek bile yok. Ne güzel ki bu özel sesi doğru sanatçılarla, doğru işler yaparak anlamlandırıyor. Ne güzel ki dilimizi dünya sanatçıları ile var ediyor. Ne güzel ki sadece kalbin dili ile değil, yumuşak ve parlak bir dille de söylüyor. Ne güzel ki acının dilini de aktarabiliyor.”

Aynur Doğan sesinin rengini kuşkusuz ki Dersim’den alıyor. Dersim dağlarının, sularının, canlı cansız tüm varlığının ona emanet ettiği bir sesle Mezopotamya’ya uçuyor. Mezopotamya’nın güneşi ile demlenip dünyaya o müthiş sesi armağan ediyor. Dağlarından üstüne sinen kekik kokusu ile kanat çırpıp, bir Pepuq kuşu gibi ağıtlarını dolaştırıyor. Bir güvercin ürkekliği ile de yapmak istediklerini yapıyor. Alçakgönüllü, ama ne yaptığını bilen bir duruş ile devam ediyor. İşte bu müthiş sesin yolu 8 Mart’ta İstanbul Anadolu yakasında bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi’ne düştü. Salon hınca hınç dolu, öyle ki doluluk merdivenlere bile sığmıyordu. Bir sanatçı için en büyük ödül bu olsa gerek. Gönülleri fethetmek. Başka da açıklaması yok bunun.

Olağanüstü bir konserden söz ediyorum. Azerbaycanlı dünyaca ünlü caz piyanisti ve müzikolog Salman Gambarov piyanosuyla, Cemil Qoçgiri de tembur ve bağlamasıyla eşlik edince, Aynur’un sesi yükseldikçe yükseldi ve salona müthiş bir enerji yayıldı. Bazen Dengbej oldu, bazen Türkçenin sularında gezdi, bazen Kırmanckinin hüznünü aktardı. Tümünde de tüyleri diken diken etti. William Saroyan’ın anneannesinden aktardığı şu söz ile söylemek istediğimi sanırım daha iyi ifade edeceğim. “Kürtçe dedi anneannem, kalbin dilidir. Türkçe, müziktir. Bir şarap deresi gibi akar, yumuşak, tatlı, parlak. Bizim dilimiz, diye bağırdı, acının dilidir. Ölümü tattık hep; dilimizde nefretin, acının yükü var.” Aynen de bu duygularla söyledi, coşturdu, hüzünlendirdi. Ermeni dili yerine Kırmanckiyi koyabiliriz. O da ölümü tadan, acının yükünü taşıyan bir dil.

Sahnede iki saat kaldı sanatçılar. Aralıksız çalıp söylediler. Neredeyse hiç konuşmadılar. "Dünyaya barış ve özgürlüğün kadınlar üzerinden geleceğinden eminim” dedi ve dünya kadınlar günün kutladı Aynur. Bir de Yaşar Kemal’i yad etti. Onun ruhuna sevdiği Aşık Veysel türküsünü seslendirdi. ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ dedi ve aralara uzun havalar ekledi. O bitirdi Cemil Qoçgiri söyledi. Cemil bitirdi Aynur söyledi. Bu güzel koroya salondaki dinleyiciler eşlik etti. Piyano ve temburun ruhu ile cazı yakalamak ve oraya o güçlü sesi eklemek için söylenebilecek en anlamlı cümle belki şu olabilir. Acılar, yaralar, sevdalar Aynur’un sesiyle başka başka anlam kazanıp dinleyicilerin kalbine ulaşıyor. Başka ne söylenebilir ki.

Aynur’u çok dinledim. Kendisi çalıp söylüyordu bu dinlemelerde. Dersimli sanatçı dostlarımla evime de konuk oldular. Yazdığım duyguların aynısını evde de yakalamıştım. Doğaçlama çalınıp söylenen bir ortam olmuştu ve orada da ruhumuz kabarmıştı. Ancak ilk kez böyle bir sahnede dinliyordum. Özel bir ses demeye gerek bile yok. Ne güzel ki bu özel sesi doğru sanatçılarla, doğru işler yaparak anlamlandırıyor. Ne güzel ki dilimizi dünya sanatçıları ile var ediyor. Ne güzel ki sadece kalbin dili ile değil, yumuşak ve parlak bir dille de söylüyor. Ne güzel ki acının dilini de aktarabiliyor. Onun için söylenebilecek son söz şu olabilir. Aynur, Dersimden mayasını alan bir‘Keçé Kurdan’ dır. Özel bir ses ve değerdir. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
Dersim Haber  Merkezi
© Copyright 2013 DM ISLEM. Tüm hakları saklıdır. Bu site DM ISLEM haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.